2022 Eylül Ayında Arsada Fiyat Artışı Hız Kesti

30 Kasım 2022 ile Orhan Sevimay

Konut fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle son dönemde yatırımcının ilgisini çeken arsa, fiyat artışında yeni bir dengeye oturdu. Arsalarda fiyat artışı devam ederken, artış hızı yavaşladı.

Türkiye genelinde konut imarlı arsalarda ortalama metrekare fiyatı bin 574 TL, ortalama fiyat 887 bin 736 ve yıllık değer artışı %92, 4 yıllık değer artışı ise %239 olarak gerçekleşti. Son dönemde konut fiyatlarının çok fazla yükselmesi nedeniyle elindeki varlığı korumak isteyen ama ev almaya da ekonomik durumu yeterli olmayan insanlar arsa yatırımına yöneldi. Bu durum da arsa fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Arsa fiyatlarındaki artışı aylık bazda incelediğimizde hızın yavaşladığını ama artışın devam ettiğini görüyoruz. 

Hızın yavaşlaması bir süredir devam eden bir durum. Trendi aylık bazda incelediğimizde Haziran’da %6.15 artış görüldüğünü bu artıştan sonra hızın düzenli olarak azaldığını ve Eylül’de %2.74’e kadar geldiğini görüyoruz. İlk Evim Arsa kampanyasının fiyatlara etkisini önümüzdeki dönemde gözlemleyeceğiz